Covid сертифікат про одужання. Інформація для лікарів та клієнтів
- On 19.11.2021
Цифрові COVID-сертифікати про одужання від COVID-19
Загальна інформація
На сьогодні понад 500 тисяч українців хворіють на COVID-19. Для тих, хто наразі хворіє та має підтверджений лікарем діагноз COVID-19, МОЗ спільно з Мінцифрою та НСЗУ планують запустити цифровий сертифікат про одужання. Зараз функціонал знаходиться в бета-тестуванні, у рамках якого було видано більше 50 тис. сертифікатів. Про офіційний запуск цього цифрового документа буде повідомлено на офіційному порталі МОЗ.
! Це документ в електронній формі, що підтверджує одужання особи від коронавірусної хвороби. Його зможуть сформувати громадяни самостійно в мобільному застосунку Дія. Сертифікат містить QR-код. Лікарі наразі НЕ можуть формувати сертифікати про одужання, лише громадяни самостійно за допомогою сервісу Дія.
! Важливо, щоб лікар після підтвердження у пацієнта діагнозу COVID-19 вніс дані до електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ), лише в такому випадку потім згенерується сертифікат про одужання.
! Згенерувати сертифікат про одужання через мобільний застосунок Дія можна не раніше, ніж на 15-тий день після підтвердження лікарем діагнозу і внесення даних в ЕСОЗ.
Лікар має внести в центральну базу даних електронної системи охорони здоров’я медичний запис про медичний огляд, який містить інформацію про встановлений діагноз 2019-nCoV гостра респіраторна хвороба.
! Сертифікат про одужання буде формуватись лише для тих, у кого лікар встановив діагноз COVID-19 не більше ніж 105 днів тому назад від моменту запуску функціоналу нового сертифіката та надалі. Якщо ви хворіли раніше ніж у серпні 2021 року (минуло вже більше 105 днів) сертифікат про одужання не буде формуватися, оскільки він вже не був би чинним.
Термін дії нового сертифікату складатиме 90 днів від дати, коли він стає доступний для генерації, тобто на 15-тий день після встановлення пацієнту діагнозу COVID-19 в електронній системі охорони здоров’я. Отримати такий документ можна буде не більше двох разів на рік за наявності підтвердженого і внесеного лікарем діагнозу COVID-19 в ЕСОЗ.
Цей документ можна використовувати:
усередині країни – відповідно до умов, визначених постановою Уряду про встановлення карантину;
для подорожей за кордон – з урахуванням вимог, які встановлює кожна країна світу (обмеження, які встановлює кожна з країн можна знайти на сайтах МЗС цільової та транзитної країн.
Також Україна зможе валідувати (перевіряти чинність) іноземних COVID-сертифікатів про одужання громадян, які отримали документ стандарту EU DCC за кордоном.
! Разом із тим МОЗ нагадує, що усі, хто перехворів на коронавірусну хворобу, найчастіше вже на 28-й день від першого дня появи симптомів або лабораторного підтвердження діагнозу COVID-19 методом ПЛР/визначення антигену вірусу SARS-CoV-2 можуть безпечно вакцинуватись.
Дані Центрів з контролю та профілактики захворювань США свідчать про те, що невакциновані від коронавірусу люди мають в 11 разів більший ризик померти від штаму “Дельта”, ніж вакциновані. Ризик захворіти у невакцинованих у 6 разів вищий у порівнянні з тими, хто отримав повну вакцинацію.
Для пацієнтів
Коронавірусна хвороба і звернення до лікаря
Ви хворіли COVID-19 і звертались із цим до лікаря.
В електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ) є запис і про ваше захворювання, і одужання.
Саме це дозволить вам отримати через Дію COVID-сертифікат на підставі одужання.
Але давайте все по-порядку.
1. У Вас з’явилися симптоми COVID-19.
Маєте звернутися до лікаря та провести ПЛР-тестування у верифікованій лабораторії з переліку або зробити антиген-тест. Результати тестування є позитивними.
Лікар на підставі позитивних результатів тестування має створити медичний запис про Ваше захворювання, зазначивши діагноз “COVID-19” (U07.1 — 2019-nCoV гостра респіраторна хвороба).
2. Дотримуючись рекомендацій лікаря, Ви одужали (отримали негативний тест на COVID-19, лікар визначив це клінічними ознаками або почуваєтесь уже цілком добре). Мінімальний час одужання – 14 днів, якщо хвороба проходить у легкій формі, не варто протягом цього часу відвідувати громадські місця, краще одужувати вдома. На весь період хвороби лікар сформує Вам медичний висновок про тимчасову непрацездатність, на підставі якого Ви отримаєте електронний лікарняний, якщо є офіційно працевлаштованими.
Якщо раніше Ви вже були вакциновані від COVID-19, сподіваємось, у випадку захворювання, Ви хворіли легше і відновитесь швидше. І якщо при цьому Ви маєте COVID-сертифікат на підставі вакцинації, Ви можете скористатись ним для відвідування роботи, громадських місць та поїздок тощо. Ще один сертифікат Вам не потрібний.
Якщо Ви ще не були вакциновані та потребуєте Довідку про протипокази форми № 028-1/о на період від одужання до моменту вакцинації – зверніться по неї до лікаря, який встановив одужання від коронавірусної хвороби або до вашого сімейного лікаря. Ця довідка не дає права проїзду та перебування в громадських місцях зонах епідемічної небезпеки. Для цього Вам необхідно буде зробити ПЛР-тест.
Коли настав 15-тий день від дати встановлення діагнозу, отримайте COVID-сертифікат на підставі одужання через мобільний застосунок Дія (Android, iOS, Huawei). Слідуйте інструкціям з реєстрації. Потім знайдіть серед послуг COVID-сертифікат. Підпишіть запит на отримання Дією від ЕСОЗ медичних даних. Так Ви отримаєте COVID-сертифікат — він з’явиться в інтерфейсі. Це безкоштовно і працює цілодобово.
Ваш COVID-сертифікат на підставі одужання дійсний 105 днів, починаючи від дати встановлення діагнозу. Будь ласка, коли мине час дії медичних протипоказів, отримайте (або завершіть розпочатий) повний цикл вакцинації. Найчастіше вакцинуватись можливо з 28-го дня від дати встановлення діагнозу.
Протипоказів до вакцинації небагато. Нагадаємо, що єдиним абсолютним постійним протипоказом до щеплення конкретною вакциною є анафілактична реакція на першу дозу цієї вакцини. У цьому випадку пацієнтові буде рекомендовано щепитися від COVID-19 іншою вакциною за умови її наявності. Якщо у пацієнта є алергія на один із компонентів вакцини від COVID-19, йому також слід щепитися іншою вакциною.
Детальніше про них можете дізнатись за посиланням.
Запитання та відповіді
! Перехворіла (-рів), але не зверталась (-вся) до лікаря. Маю на руках довідку з позитивним результатом ПЛР-теста (або антиген-теста)
Ми сподіваємось, що Ви одужали. Радимо вакцинуватись. Без офіційно встановленого та внесеного в ЕСОЗ лікарем діагнозу Ви не маєте підстав отримати COVID-сертифікат, що підтверджує одужання від COVID-19.
Якщо Ви маєте на руках результати тестування, Ви можете звернутись до лікаря комунального чи приватного закладу охорони здоров’я, який має ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики. Лікар за наявності відповідних підстав зможе видати Вам Довідку про протипокази форми 028-1/о.
Додатково зазначаємо, що форма № 028-1/о заповнюється на підставі медичних записів про стан здоров’я пацієнта з урахуванням критеріїв, які визначаються відповідно до Інструкцій до застосування вакцин, рішень НТГЕІ та “Переліку медичних протипоказань та застережень до проведення профілактичних щеплень”, затвердженого наказом МОЗ від 16 вересня 2011 року № 595, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10 жовтня 2011 року за № 1159/19897 (у редакції наказу МОЗ від 11 жовтня 2019 року № 2070).
Детальніше: https://moz.gov.ua/article/news/moz-zatverdilo-formu-dovidki-pro-protipokazannja-do-vakcinacii-proti-covid-19
! Перехворів, бо маю високий рівень антитіл до COVID-19
Рівень антитіл до коронавірусної хвороби не дає підстав вважати Вас хворим чи таким, що одужав. Тож отримати COVID-сертифікат про одужання на підставі лише результату тесту на антитіла до коронавірусної інфекції людина не зможе.
! Перехворіла (-рів), зверталась (-вся) до лікаря. Не маю встановленого в ЕСОЗ діагнозу COVID-19. Маю на руках довідку із позитивним результатом ПЛР-тесту за дати, коли хворіла (-в)
Якщо Ви потребуєте документ про одужання або про протипокази, будь ласка, зверніться до лікаря, який вносив Ваші записи до ЕСОЗ раніше. Надайте йому оригінал результатів ПЛР-тесту. Він внесе до ЕСОЗ епізод та Ваш діагноз COVID-19. Це стане підставою для отримання зазначених вище документів.
Маю сертифікат в мобільному застосунку Дія, але не маю на порталі Дія.
COVID-сертифікати на підставі одужання ще не видаються на порталі Дія. Про можливість отримати там pdf буде повідомлено додатково.
! Маю діагноз COVID-19 в електронній системі охорони здоров’я, але Дія не відображає COVID-сертифікат
Спочатку маєте переконатись, що Ваші медичні та персональні дані в ЕСОЗ внесені коректно. Це можна зробити, уточнивши в лікаря, до якого Ви звертались під час захворювання.
Якщо з часу встановлення діагнозу минуло менше 14 або більше 105 календарних діб — сертифікат не може бути виданий.
Які дані мають бути внесені до електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ), щоб я змогла (-іг) отримати сертифікат про одужання від COVID-19
Переконайтесь із лікарем, що про Вас в ЕСОЗ є такі дані:
ПІБ українською, як у паспортному документі;
РНОКПП (Реєстраційний номер облікової картки платника податків, раніше називався — індивідуальний податковий номер — ІПН);
УНЗР (ваш код в демографічному реєстрі, зазначається на всіх українських біометричних документах) — рекомендовано;
дата народження, як в паспорті/свідоцтві про народження;
актуальний номер телефону, на якому можливо приймати і відсилати смс.
Перевірте також відсутність дубля карти пацієнта в ЕСОЗ. Ваш лікар може перевірити, скільки карток існує. Якщо більше однієї, то подавайте запит до НСЗУ на дедублікацію: запит до НСЗУ про усунення дублювання даних пацієнта в ЕСОЗ та посилання на форму заяви про дедублікацію.
Якщо описане вище в ЕСОЗ в порядку, тоді
відштовхуйтесь від повідомлення в Дії
В інтерфейсі Дії у відповідь на запит Ви побачили таке: | Ваші дії |
Заголовок: Немає даних про Вас у медичному реєстрі Текст: Не знайшли Ваші дані в реєстрі. Зверніться до лікаря, він внесе вас до електронної системи охорони здоров’я | Звернутись до лікаря, щоб він вніс день народження, прізвище та ім’я, як у паспортному документі, дані громадянського паспортного документа, Ваші РНОКПП та УНЗР, або обґрунтовану відмову від них. Або створити декларацію вперше |
Заголовок: Запис про Вас дублюється в реєстрі Короткий текст: Запис про Вас повторюється в медичному реєстрі. Це можна виправити Повний текст: Лікар зробив декілька Ваших облікових карток в електронній системі охорони здоров’я. Ви не зможете отримати COVID-сертифікат, поки дані не виправить Національна служба здоров’я України. Завантажте форму https://nszu.gov.ua/images/forma-za.docx та надішліть разом із додатками (https://nszu.gov.ua/gromadyanam/koristuvacham-ecoz/termination). Подати заяву онлайн: підпишіть заяву КЕП та надішліть разом із додатками у форматі DOC, DOCX або PDF сюди [email protected]. Надіслати заяву поштою: роздрукуйте заповнену заяву, підпишіть її та надішліть із додатками на адресу 04073, м. Київ, проспект Степана Бандери, 19 | Ваш лікар може перевірити, скільки Ваших облікових записів існує в ЕСОЗ. Якщо більше одного, то подавайте запит до НСЗУ на дедублікацію: запит до НСЗУ та посилання на форму заяви про дедублікацію. |
| Переконайтесь, що Ваш електронний підпис працює. Якщо він не чинний, то оновіть і після цього повторіть запит сертифіката в мобільному додатку Дія. Електронний підпис не лише Дія.Підпис, а і банківський, якщо Ви входили з його допомогою |
“Заголовок: Сертифікат про одужання не знайдено Текст: Немає запису про встановлений діагноз COVID-19 в електронній системі охорони здоров’я. Якщо у вас є медичні підстави отримати сертифікат про одужання – зверніться до свого лікаря. Він перевірить дані та внесе їх до ЕСОЗ | Якщо у вас має бути такий сертифікат — зверніться до свого лікаря для перевірки даних. Можливо, дані не відправлені до ЕСОЗ або є дубль Вашої картки пацієнта, або заклад, в якому Ви отримували медичну допомогу, ще не підключений до ЕСОЗ |
Заголовок: Сертифікат про одужання від COVID-19 буде доступним з 15-го дня від встановлення діагнозу. Текст: В ЕСОЗ є запис про одужання від COVID-19, але ще не минуло 15 днів після нього і COVID-сертифікат поки недоступний | Зачекайте до вказаного терміну. Перезапитайте сертифікат, коли вже мине очікувана дата |
Заголовок: Сертифікат про одужання від COVID-19 недоступний. Текст: В ЕСОЗ немає запису про одужання від COVID-19 протягом останніх 105 днів | Вакцинуйтесь! Не відвідуйте громадських місць, бережіть себе! |
Для МЕДИЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ
Основні моменти внесення електронних медичних записів щодо ведення пацієнтів з коронавірусною інфекцією до ЕСОЗ
Для спеціалізованої медичної допомоги необхідно:
Створити епізод надання медичної допомоги з типом епізоду “ЛІКУВАННЯ”
У рамках епізоду створити взаємодію, при створенні якої вказати, зокрема, такі дані:
1. Тип взаємодії:
1.1. “Виписка пацієнта, який вибув зі стаціонару” для пацієнтів що отримували медичну допомогу в стаціонарних умовах
1.2. або “Взаємодія в закладі охорони здоров’я” для амбулаторного умов надання медичної допомоги.
2. Клас взаємодії:
2.1. “Стаціонарна медична допомога”
2.2. або “Амбулаторна медична допомога”.
3. У рамках взаємодії – вказати діагноз/стан пацієнта.
Наприклад:
● Основний діагноз: J12.8 – Інша вірусна пневмонія.
● Супутній діагноз: U07.1 – 2019-nCoV гостра респіраторна хвороба.
3.1. Клінічний статус діагнозів:
3.1.1. “АКТИВНИЙ” – під час лікування
3.1.2. або “ВИЛІКУВАНИЙ” – по завершенню лікування
3.1.3. або “ЗАВЕРШЕНИЙ” – у разі смерті пацієнта.
4. Вид діагнозу (cтатус верифікації діагнозу):
4.1. “ЗАКЛЮЧНИЙ” – для для пацієнтам які відповідають критеріям відповідно до стандарту лікування коронавірусної хвороби
4.2. “ПОПЕРЕДНІЙ” – для пацієнтів з підозрою на відповідне захворювання
4.3. “СПРОСТОВАНИЙ” – для пацієнтів діагноз/стан яких не підтвердився на підставі додаткових досліджень/спостережень.
5. Дата підтвердження/виявлення діагнозу: відповідає даті встановлення діагнозу.
6. Первинне джерело: повинно бути встановлене як “ТАК”.
Звертаємо увагу, якщо діагноз вже було встановлено до вас, ви можете обрати стан/діагноз з вже внесених раніше (дублювати не потрібно якщо стан не змінився).
Також акцентуємо Вашу увагу що в разі зміни стану пацієнта протягом його лікування такі факти варто фіксувати (стан пацієнта фіксується динамічно за суттєвої зміни його стану, наприклад для пацієнта в котрого коронавірусна хвороба зафіксована як попередній (непідтверджений) стан то при отриманні результатів дослідження методом ПЛР його діагноз варто оновити на спростований чи заключний відповідно до результату дослідження; фіксація оновлення стану може відбуватися як в рамках однієї (стаціонарна МД) так і в декількох взаємодій (амбулаторна МД).
Якщо пацієнт проходив стаціонарне лікування, при створенні виписки пацієнта, що вибув зі стаціонару заповнюється інформація з блоку відомостей про госпіталізацію. Ця інформація заповнюється за загальними правилами внесення медичних записів.
У випадку, якщо в закладі охорони здоров’я було проведено тестування на COVID-19 пацієнта, необхідно створити запис про “СПОСТЕРЕЖЕННЯ”, в якому необхідно вказати такі коди спостереження, в залежності від проведених надавачем або отриманих (якщо вони не внесені до ЕСОЗ) від іншого надавача результатів досліджень:
94500-6 – Виявлення нуклеїнових кислот (РНК) SARS-CoV-2;
94762-2 – Виявлення антитіл до SARS-CoV-2 методом імуноаналізу сумарно;
94563-4 – Виявлення антитіл IgG до SARS-CoV-2 методом імуноаналізу;
94564-2 – Виявлення антитіл IgM до SARS-CoV-2 методом імуноаналізу;
94562-6 – Виявлення антитіл IgA до SARS-CoV-2 методом імуноаналізу;
94558-4 – Виявлення антигену SARS-CoV-2 методом швидкого імуноаналізу.
Усі дані щодо пролікованого випадку на стаціонарному рівні повинні бути передані під час виписки пацієнта.
У випадку лікування пацієнта з COVID-19 на первинному рівні повідомляємо наступні правила внесення електронних медичних записів:
1. Створити епізод надання медичної допомоги з типом епізоду:
1.1. “ЛІКУВАННЯ”
1.2. або “ПЕРВИННА МЕДИЧНА ДОПОМОГА”
2. У рамках епізоду створити взаємодію, при створенні якої вказати, зокрема, такі дані:
2.1. Тип взаємодії: “Взаємодія в закладі охорони здоров’я”
2.2. Клас взаємодії: “Первинна медична допомога”
2.3. У рамках взаємодії – вказати діагнозів/станів пацієнта.
2.3.1. Основний діагноз – діагноз пацієнта на момент звернення за класифікатором ICPC-2,
наприклад: R81 – Пневмонія.
2.3.2. Супутній діагноз: А77 – Вірусні захворювання інші / БДУ.
Також, необхідно продублювати діагноз за НК 025:2021 (МКХ-10-АМ) або уточнити код ІСРС2 кодом: U07.1 – 2019-nCoV гостра респіраторна хвороба.
2.4. Клінічний статус діагнозів:
2.4.1. “АКТИВНИЙ” – під час лікування
2.4.2. або “ВИЛІКУВАНИЙ” – по завершенню лікування
2.4.3. або “ЗАВЕРШЕНИЙ” – в разі смерті пацієнта.
3. Вид діагнозу (cтатус верифікації діагнозу):
3.1. “ЗАКЛЮЧНИЙ” – для пацієнтів, які відповідають критеріям відповідно до стандарту лікування коронавірусної хвороби
3.2. “ПОПЕРЕДНІЙ” – для пацієнтів з підозрою на відповідне захворювання
3.3. “СПРОСТОВАНИЙ” – для пацієнтів діагноз/стан яких не підтвердився на підставі додаткових досліджень/спостережень.
4. Дата підтвердження/виявлення діагнозу: відповідає даті встановлення діагнозу.
5. Первинне джерело: повинно бути встановлене як “ТАК”.
! УВАГА – якщо діагноз вже було встановлено до вас – ви можете обрати стан/діагноз з уже внесених раніше (дублювати не потрібно якщо стан не змінився). При цьому, якщо діагноз COVID-19 було підтверджено, але, пацієнт не має будь-яких симптомів захворювання, рекомендуємо кодувати основний діагноз як А77 – Вірусні захворювання інші / БДУ за ICPC-2 і внести уточнення цього діагнозу за НК 025:2021 (код U07.1 – 2019-nCoV гостра респіраторна хвороба).
Також акцентуємо Вашу увагу що в разі зміни стану пацієнта протягом його лікування такі факти варто фіксувати (стан пацієнта фіксується динамічно за суттєвої зміни його стану, наприклад для пацієнта в котрого коронавірусна хвороба зафіксована як попередній (непідтверджений) стан то при отриманні результатів дослідження методом ПЛР його діагноз варто оновити на спростований чи заключний відповідно до результату дослідження; фіксація оновлення стану може відбуватися як в рамках однієї (фіксація анамнезу) так і в декількох взаємодій (декілька візитів до лікаря).
У випадку, якщо в закладі охорони здоров’я було проведено тестування на COVID-19 пацієнта, необхідно створити запис про “СПОСТЕРЕЖЕННЯ”, в якому необхідно вказати такі коди спостереження, в залежності від проведених надавачем або отриманих (якщо вони не внесені до ЕСОЗ) від іншого надавача результатів досліджень:
94500-6 – Виявлення нуклеїнових кислот (РНК) SARS-CoV-2;
94762-2 – Виявлення антитіл до SARS-CoV-2 методом імуноаналізу сумарно;
94563-4 – Виявлення антитіл IgG до SARS-CoV-2 методом імуноаналізу;
94564-2 – Виявлення антитіл IgM до SARS-CoV-2 методом імуноаналізу;
94562-6 – Виявлення антитіл IgA до SARS-CoV-2 методом імуноаналізу;
94558-4 – Виявлення антигену SARS-CoV-2 методом швидкого імуноаналізу.
! При цьому інформуємо, що правильний алгоритм внесення електронних медичних записів дозволить пацієнту згенерувати сертифікат про одужання від COVID-19 без додаткових дій лікаря, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29 червня 2021 року № 677 “Деякі питання формування та використання сертифіката, що підтверджує вакцинацію від гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, негативний результат тестування або одужання особи від зазначеної хвороби”.
! Тобто у центральній базі даних електронної системи охорони здоров’я має бути наявний медичний запис про медичний огляд, надання консультації або лікування, у тому числі за результатами надання первинної медичної допомоги, який містить інформацію про встановлений діагноз “2019-nCoV гостра респіраторна хвороба” (код U07.1 відповідно до національного класифікатора 025:2021 “Класифікатор хвороб та споріднених проблем охорони здоров’я”), внесений відповідно до вимог галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я.
Тоді при правильному заповненні інформації лікарем в ЕСОЗ пацієнт може сформувати сертифікат про одужання на 15-й день від фіксації діагнозу в системі. Строк дії такого сертифіката буде 105 календарних днів від дати встановлення діагнозу.
Сертифікат про одужання буде формуватись лише для тих, у кого лікар встановив діагноз COVID-19 не більше ніж 105 днів до дати запиту документа.
COVID-сертифікат може бути сформований не більше двох разів за один календарний рік (за наявності технічної можливості щодо обліку сформованих COVID-сертифікатів).
ВАЖЛИВО! Медичні записи про хворобу з діагнозом необхідно передати в ЕСОЗ, а не лише зберегти в локальній мережі медичної інформаційної системи.
0 Коментарі