Управління охорони здоров'я
Хмельницької міської ради

ОБЕРЕЖНО - КІР!

12.01.2018

В Україні триває спалах кору.  Найвищі показники захворюваності в Одеській, Івано-Франківській,  Закарпатській, Львівській, Тернопільській області. В 2017 році на кір в Україні захворіло біля 3 тис. осіб, що у 70 разів більше, ніж у минулому році, є летальні випадки. У Хмельницькій області  в 2017 році підтверджено 14 випадків захворювання. За 10 днів 2018 року  підтверджено захворювання на кір у 4 хворих.

         Кір – гостре інфекційне вірусне захворювання, що передається повітряно-крапельним шляхом через слизові оболонки верхніх дихальних шляхів або очі від хворої кором людини, яка поширює його при диханні, розмові, чханні, кашлі.

         Переважно хворіють нещеплені діти, які відвідують  дитячі заклади, а також дорослі, які не хворіли кором та не щеплені.

         Індекс контагіозності складає – 98-99%, тобто, якщо нещеплена людина, яка раніше не хворіла кором, проконтактувала з хворим на кір – вірогідність захворіти майже 100%. До початку щеплень помирало 2-3% хворих на кір. Вірус кору тропний  до епітелію  слизових дихальних шляхів, кишківника та клітин центральної нервової системи, тому можливі ускладнення з боку цих систем та органів, найважчими  з яких є  кореві пневмонії, енцефаліти. Кір викликає  тимчасовий імунодефіцитний стан, тому на цьому фоні легко приєднуються бактеріальні та інші вірусні інфекції.

         Інкубаційний період 18-21 доба. Типовий перебіг кору починається як звичайне гостре респіраторно-вірусне захворювання (кашель, нежить, підвищення температури, загальне нездужання). На третю-четверту добу в роті на слизовій оболонці щік, на рівні кутніх зубів з’являється кілька червоно-фіолетових плям навколо дрібненьких білих горбочків – на зразок манної крупи. Горло яскраво-червоне, а на м’якому піднебінні спостерігаються  маленькі цяточки крововиливів. Загальний стан погіршується, хворий стає сонливим, знижується апетит, скаржаться на головний біль та біль у м’язах. Протягом наступної доби з’являються висипання. Починаються висипання спершу за вухами, на обличчі та шиї. Наступного дня поширюються по всьому тілу, на кінцівки аж до пальців.

          Хворий на кір стає заразним  за 1-2 доби до виникнення симптомів хвороби та ще 5 днів після появи висипу, при наявності пневмонії, енцефаліту – до 10 днів.

Щеплення – це єдиний правильний шлях, щоб запобігти  захворюванню. Щеплення дітям в Україні проводяться згідно календаря щеплень живою коревою вакциною у віці 12 місяців, ревакцинація в 6 років. Якщо дитина пропустила вакцинацію, вона проводиться за індивідуальним планом. За епід. показами при виникненні у нещепленої людини, яка не хворіла кором контакту з хворим на кір – щеплення можна провести екстрено до 72 годин з моменту контакту.

Щоб уникнути спалахів в країні рівень щеплення населення має бути 96-98%.

Головна причина спалахів кору в Україні – низький рівень вакцинації. В 2017 році він склав – 50%. Більшість захворілих (біля 86%) – це люди, які не були повністю захищеними щепленнями (двома дозами вакцини КПК).

         Просимо батьків вакцинувати дітей, щоби вберегти їх від такого небезпечного захворювання як кір. Для захисту від кору необхідно отримати дві дози вакцини КПК проти кору, паротиту та краснухи. Це якісна і безпечна вакцина виробництва Бельгії, наявна в усіх областях країни.