Управління охорони здоров'я
Хмельницької міської ради

«Захистимося разом: #вакцини діють!».

24.04.2019

В Україні, за ініціативи ВООЗ, щорічно, починаючи з 2005 року, проводиться Європейський тиждень імунізації.

Цього року він проходитиме під гаслом «Захистимося разом: #вакцини діють!».

Імунізація - це процес, завдяки якому людина набуває імунітет, або стає несприйнятливою до інфекційних хвороб, зазвичай, шляхом введення вакцини. Вакцини стимулюють власну імунну систему організму до захисту людини від відповідної інфекції або хвороби.

Мета акції – підвищення рівня охоплення вакцинацією через досягнення більш глибокого розуміння того, що кожна людина потребує захисту від хвороб, керованих за допомогою вакцин, та має на це право, підвищення рівня інформованості населення, покращення комунікації та пропаганди імунізації.

Імунізація вважається одним із найбільш ефективних та економічно доцільних серед заходів медичного втручання в епідемічний процес, які існують на теперішній час. У зв’язку із різким зниженням розповсюдженості захворювань, які попереджаються за допомогою вакцин, та спалахів цих захворювань, за останні роки багато інфекційних захворювань відійшли в минуле. В Україні, відповідно до Національного календаря щеплень, який діє згідно з наказом МОЗ України «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів», обов'язкова вакцинація від 10 інфекційних хвороб: дифтерії, правця, кашлюку, кору, паротиту, поліомієліту, туберкульозу, гепатиту В, краснухи та гемофільної інфекції.

Планова імунізація проти таких захворювань, як поліомієліт, правець, дифтерія та кашлюк щорічно рятує життя приблизно 3 мільйонів осіб в усьому світі. Вона позбавляє мільйони людей від страждань, пов’язаних із тяжкими хворобами та інвалідністю.

ВООЗ рекомендує здійснювати щеплення не менше 95% дітей - це попереджає розповсюдження захворювань.

Проте Україна не досягла рівня охоплення щепленнями у 95%, як це рекомендує ВООЗ. Навпаки, у 2016 році вона увійшла у вісімку країн світу з найнижчим охопленням вакцинацією разом з Сомалі та Буркіна-Фасо. Це призвело до спалаху поліомієліту на Закарпатті 2015 року та епідемії кору, яка триває в країні третій рік. За цей час захворіли майже 100 тисяч українців.

Спалах кору в місті розпочався у 2018 році ( в 2017 році зареєстрований 1 випадок). Кір і на сьогодні залишається самою актуальної інфекцією.  В нашій області за минулий рік перехворіло на кір – 1324 чоловік, серед них 345 – жителів м. Хмельницького.

З початку 2019 року кір значно активізувався. За поточний період в місті вже  зареєстровано  738 випадків кору,252  з яких – діти. 1 людина померла (чоловік 35 років, житель Городоцького району). Більше 50% захворілих – не щеплені проти кору, що призвело до важкого перебігу хвороби.

Необхідно пам’ятати про те, що особливо небезпечний кір для вагітних жінок, людей похилого віку та із супутньою патологією.

Наразі в місті проводяться додаткові заходи з посиленої імунізації проти кору. Управління охорони здоров’я спільно з Департаментом освіти та науки послідовно виконує план дій щодо імунізації дітей в організованих колективах проти цієї небезпечної хвороби. По закінченню Великодніх свят в місті працюватимуть мобільні бригади для проведення щеплень у закладах освіти.

Місто стовідсотково забезпечене усіма вакцинами, у тому числі проти кору, паротиту та краснухи для щеплення дітей та дорослих з груп професійного ризику ( працівників медичних та навчальних закладів, представників силових структур).

Всі вакцини, які закуповує МОЗ України та які використовуються для вакцинації, зареєстровані в Україні, перед централізованим постачанням до регіонів проходять лабораторний контроль якості. На сьогодні в Україні контроль якості медичних імунобіологічних препаратів здійснюється сертифікованою ВООЗ лабораторією ДП "Державний експертний центр МОЗ України", яка має усі необхідні дозвільні документи. При цьому переважна більшість вакцин, які закуповує МОЗ, використовуються не тільки в Україні, а й у багатьох провідних країнах світу.

Ми, медичні працівники міста звертаємось до хмельничан із закликом: Збережіть здоров’я своє та своїх дітей – зверніться до вашого лікаря та пройдіть вакцинацію відповідно до календаря щеплень чи надайте згоду для проведення вакцинації проти кору вашим дітям  у навчальних закладах!