Управління охорони здоров'я
Хмельницької міської ради

24 березня -День боротьби з туберкульозом

22.03.2019

Щороку 24 березня відзначається Всесвітній день боротьби з туберкульозом, покликаний підвищити обізнаність громадськості про згубні наслідки туберкульозу для здоров’я, суспільства і економіки і активізувати зусилля по боротьбі з глобальною туберкульозної епідемією.

Туберкульоз є одним з найдавніших ворогів людини, якого вже кілька століть вважають однією з найстрашніших бід. За даними ВООЗ близько однієї третини населення світу інфіковано бактерією туберкульозу (ТБ). Хвороба розвивається лише у невеликої частки інфікованих людей. Підвищеного ризику розвитку туберкульозу піддаються люди з ослабленою імунною системою. Імовірність розвитку активного туберкульозу у людини з ВІЛ-інфекцією приблизно в 26-30 разів є вищою.

Всесвітній день боротьби з туберкульозом у 2019 році проходить під гаслом «Час діяти», що нагадує про необхідність якомога швидше виконати зобов’язання світових лідерів в наступних аспектах:

 • розширення доступу до профілактики та лікування;
 • забезпечення достатнього і стабільного фінансування, в тому числі для наукових досліджень;
 • сприяння припиненню стигматизації та дискримінації;
 • розширення протитуберкульозної діяльності на принципах справедливості, дотримання прав людини і врахування потреб людей.

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) спільно з Глобальним фондом і Партнерством «Зупинити туберкульоз» почала ініціативу «Find. Treat. All. #EndTB» ( «Виявити, лікувати всіх, # ліквідуватиТБ»), покликану прискорити заходи по боротьбі з туберкульозом і забезпечити доступ до допомоги в рамках загального курсу ВООЗ на досягнення загального охоплення послугами охорони здоров’я.

Незважаючи на тенденцію щодо зниження показників захворюваності на туберкульоз та смертності від цієї хвороби, епідемічна ситуація з туберкульозу в Україні все ще залишається складною. В Україні щорічно на туберкульоз захворює близько 22 тисяч людей та понад 5 тисяч людей помирає від цієї недуги. Виліковується від туберкульозу в результаті основного курсу хіміотерапії приблизно 70 % від захворілих. Близько 8 % вперше захворілих перериває лікування, 12 % – помирає.

В місті Хмельницькому основні епідемічні показники щодо туберкульозу вдалося стабілізувати. Хмельниччина традиційно входить до першої п’ятірки областей із найнижчим рівнем захворюваності на туберкульоз.

В Хмельницькому міському протитуберкульозному диспансері на даний час на обліку перебуває близько 200 осіб з активним туберкульозом. Показник поширеності туберкульозу залишається у поточному році стабільним та становить 58,0 випадків на 100 тисяч населення, проти 58,3 випадків за 12 місяців 2017 року. При цьому, кожний третій хворий на активну форму має захворювання, яке спричинено збудником, що стійкий до основних протитуберкульозних препаратів.

Завдяки сучасним бактеріологічним методам діагностика туберкульозу та стійких форм його проводиться у найкоротші терміни – до 3 днів, що дозволяє своєчасно виявити захворювання та призначити адекватне лікування. Заклади охорони здоров′я забезпечені у повному обсязі протитуберкульозними лікарськими засобами, витратними матеріалами для бактеріологічної діагностики туберкульозу, препаратами для попередження побічної дій протитуберкульозних препаратів за рахунок коштів Державного бюджету України та Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією.

Рання діагностика та організація своєчасного якісного лікування хворих, є також вагомою складовою у боротьбі з епідемією туберкульозу та попередженні поширення хвороби серед населення. За даними ВООЗ з 2000 року 43 млн людей у світі врятовано завдяки ранній діагностиці та лікуванню.

Тож варто наголосити на тому, що своєчасне виявлення туберкульозу є вирішальним фактором для його ефективного лікування.

Від туберкульозу страждають люди різного віку і статі, з різним соціальним статусом. Дуже схильні до захворювання на туберкульоз люди, які вживають наркотики, зловживають алкоголем і курінням. Хвороба часто уражує ВІЛ-інфікованих, і кількість таких випадків постійно зростає.

Ранніми проявами туберкульозу легенів та інших органів і систем є безпричинне змарніння, загальна слабість, що з’являється переважно надвечір, зниження працездатності, поступова втрата апетиту, безсоння, нервова вразливість, часто невисока гарячка в надвечірні години., втрата апетиту, сонливість, блідість, покашлювання.

Для своєчасного виявлення інфікованих мікобактеріями туберкульозу та хворих на туберкульоз дітей віком до 14 років слід щороку проводити їм пробу Манту, яку ще називають туберкуліновою пробою. Після проведення такого тесту на захворювання медичний працівник визначить, яку дитину спрямувати до фтизіатра.

Практика загального проведення масових флюорографічних обстежень серед здорового населення для виявлення туберкульозу на даний момент є неефективною, високозатратною та недоцільною з економічної точки зору. За рекомендаціями ВООЗ, більш доцільним є використання рентгенофлюорографічного методу обстеження у групах високого ризику захворювання на туберкульоз, які визначені для кожної країни з урахуванням особливостей.

В Україні перелік груп підвищеного ризику захворювання на туберкульоз, які потребують щорічного обстеження на наявність туберкульозу, визначений наказом МОЗ від 15.05.2014 № 327 «Про виявлення осіб, хворих на туберкульоз та інфікованих мікобактеріями туберкульозу». У разі наявності симптомів туберкульозу або віднесення до групи підвищеного ризику необхідно звернутися до сімейного лікаря для подальшого обстеження.

Слід пам’ятати, що вчасно виявлений туберкульоз краще піддається лікуванню. Саме тому метою Всесвітнього і Всеукраїнського дня боротьби з туберкульозом є:

 • мобілізація суспільства на боротьбу з поширенням туберкульозу;
 • проведення інформаційно-пропагандистської роботи з різними верствами населення щодо роз`яснення характерної симптоматики, способів передачі інфекції, методів діагностики і лікування туберкульозу, стимулювання людей, які мають симптоми захворювання і підозру на туберкульоз, пройти обстеження в лікувальних установах, переконувати хворих на туберкульоз дотримуватися всіх рекомендацій у процесі лікування.

Щоб уберегти себе від зараження туберкульозом, необхідно:

 • дітям проводити профілактичні щеплення вакциною БЦЖ;
 • відмовитися від шкідливих звичок, які знижують опірність організму;
 • слідкувати за чистотою і порядком в приміщенні і за його межами;
 • як можна частіше провітрювати приміщення;
 • дотримуватися режиму харчування;
 • не купувати м’ясо, молоко на стихійних ринках;
 • у їжу вживати тільки кип’ячене молоко;
 • дотримуватися режиму праці та відпочинку;
 • гартувати свій організм;
 • займатися фізкультурою і спортом;
 • частіше бувати на свіжому повітрі;
 • боротися зі стресом;
 • регулярно проходити профілактичне обстеження.

У цей Всесвітній день боротьби з туберкульозом ВООЗ закликає уряди, спільноти, занепокоїні проблемою туберкульозу, організації громадянського суспільства, установи охорони здоров’я та національних і міжнародних партнерів об’єднати сили під девізом «Виявити, лікувати всіх, ліквідувати туберкульоз», з тим щоб ніхто не був залишений без уваги.

Час діяти! Пора ліквідувати туберкульоз!