Управління охорони здоров'я
Хмельницької міської ради

Увага! Дифтерія, Правець

22.02.2019

Дифтерія, Правець. 

За 10 місяців 2018 року в Україні зареєстровано 9 випадків захворювання на дифтерію (серед них 3 дітей та 6 дорослих) та 17 випадків захворювання на правець (5 дітей та 12 дорослих). Єдиний надійний захист від цих хвороб – вакцинація.

ДИФТЕРІЯ

Дифтерія – це гостре інфекційне захворювання, яке передається повітряно-крапельним шляхом та призводить до запалення переважно слизових оболонок ротоглотки  з утворенням сірих нальотів-плівок та супровджується  загальною інтоксикацією й ураженням серцево-судинної та нервової систем.

 Такі плівки на горлі можуть перешкоджати диханню.

Збудник і передача інфекції

Збудником є дифтерійна паличка (коринебактерія). Вона стійка до дії різних чинників, у зовнішньому середовищі може зберігатися до 15 діб; кип’ятіння та 1% розчин сулеми знищують палички через 1 хвилину.

Від зараження до перших проявів проходить від 3 до 10 днів. Джерело інфекції – хвора людина або носій коринебактерії, яка виділяє токсигенні штами збудника.

Хоча дифтерія передається повітряно-крапельним шляхом, також можна заразитися через предмети побуту (посуд, іграшки).

        Симптоми

Дифтерія — вакцинокерована інфекція. Хворіють на дифтерію не щеплені або невірно щеплені особи.

Те, як протікатиме захворювання залежить від того, наскільки поширився вірус, ступеня токсикозу, перекриття дихальних шляхів, ускладнень та супутніх хвороб.

Серед основних симптомів:

 • біль у горлі,
 • підвищена температура, лихоманка,
 • набряк слизової оболонки ротоглотки,
 • наліт на мигдалинах сірого кольору, осиплість голосу,
 • набряк шиї,
 • збільшення шийних, підщелепних лімфатичних вузлів.

Ускладнення починаються тоді, коли токсин палички потрапляє у кров. Практично всі органи чутливі до дії токсину, але найбільш вразливими є серце, нирки, наднирники та нервова система.

Ускладнення від дифтерії можуть включати:

 • блокування дихальних шляхів,
 • інфекційно-токсичний шок,
 • пошкодження серцевого м'яза (міокардит),
 • ураження нервової системи,
 • ураження нирок,
 • легеневу інфекцію (дихальну недостатність або пневмонію).

Лікування дифтерії

Хворих на дифтерію одразу ж госпіталізуть. Ні в якому разі не можна намагатися лікувати її вдома самотужки – це може призвести до летальних наслідків.

Особливо небезпечна дифтерія ротоглотки. Вона може призвести до набряку горла й просто перекрити дихання.

Хворих на дифтерію поміщають у інфекційний стаціонар. Під час лікування пацієнту вводять антитоксичну протидифтерійну сироватку.

Водночас хворому проводять терапію, спрямовані на усунення інтоксикації, вводять антибактеріальні препарати, зокрема й антибіотики.

 

 

ПРАВЕЦЬ

Правець – це захворювання, яке вражає центральну нервову систему та проявляється через судоми на тлі постійного напруження скелетних м'язів.

 Немовля, вражене правцем. Через хворобу у людей судомить м'язи.

Збудник і передача інфекції

Хвороба передається при контакті зі спорами бактерій Clostridium tetani, які живуть у ґрунті та кишковому тракті тварин.

Можна інфікуватися правцем при потраплянні бруду у рану або поріз, внаслідок укусів тварин чи травмування гострими предметами, уламками деревини.

Обробка рани антисептиками не може знешкодити бактерії.

!!!!! Після того, як людина перехворіє на правець у неї не формується імунітет, тож без вакцинації вона може захворіти знову.

Від людини до людини це захворювання не передається.

Симптоми можуть з’явитися з 3 по 21 день після зараження.

Симптоми

 • Стиснення щелеп,
 • М'язові спазми - часто в шлунку,
 • Болісна напруга у всьому тілі,
 • Проблеми з ковтанням,
 • "Витріщання" очей,
 • Головний біль,
 • Лихоманка та надмірне потовиділення,
 • Зміна артеріального тиску та прискорене серцебиття,
 • Неконтрольоване/мимовільне скорочення мускулатури голосових зв'язок (ларингоспазм),
 • Ламкість кісток,
 • Ускладнення дихання

Ускладнення, які може викликати правець:

 • Закупорка головної або однієї з дрібних гілок легеневої артерії згустком крові, що потрапив з інших частин тіла через кровообіг;
 • Пневмонія, легенева інфекція;
 • Правець, як і дифтерія, може призвести до смерті.

Лікування

!!!!! При появі перших симптомів, негайно звертайтеся до лікаря.

За відсутності медичної допомоги ймовірність смерті майже стовідсоткова. Навіть із медичною допомогою ризики смерті від правця досить високі – від 10 до 70% залежно від лікування, віку постраждалої людини і її загального стану здоров’я.

Лікування правця проводиться у реанімаційному відділенні. Перші дії лікарів спрямовані на зниження частоти судом та підтримання життєдіяльності. Потім – боротьбу з токсинами, які виробляють бактерії.

Якщо лікування тривале, до нього можуть додавати антибіотики, щоб запобігти пневмонії.

ВАКЦИНАЦІЯ

Єдиний спосіб захиститися від дифтерії та правця і запобігти розвитку небезпечних ускладнень – вакцинація для дітей і ревакцинація для дорослих.

Вакцини проти дифтерії та правцю вводять вперше у дитячому віці. Проте імунітет проти них не зберігається на все життя. Тому періодично необхідне повторне введення вакцин – ревакцинація.

Діти отримують щеплення в 2, 4, 6, 18 місяців, 6 років і 16 років, а дорослі – кожні 10 років. Такий інтервал у дорослому віці зумовлений тим, що імунітет проти цих хвороб зберігається близько 10 років.

Тож першу планову ревакцинацію дорослих, які раніше були щеплені, проводять вакциною АДП-М у віці 26 років з подальшою плановою ревакцинацією АДП-М з мінімальним інтервалом 10 років від попереднього щеплення.

Вакцинацію в комунальних закладах охорони здоров’я проводять безоплатно. Для дорослих та дітей застосовують різні вакцини.

Для дітей  віком до 6 років централізовано закуповують вакцину проти кашлюку, дифтерії та правцю АКДП (з цільноклітинним кашлюковим компонентом, що дає найкращий захист).

Є вакцина для профілактики дифтерії та правця АДП  для дітей 6-річного віку та вакцина для профілактики дифтерії та правця із зменшеним вмістом антигена АДП-М, яку застосовують для старших дітей та  дорослих.

         Якщо ви раніше ніколи не вакцинувалися від дифтерії і правця, необхідно отримати як мінімум три дози вакцини АДП-М – спочатку перша доза, через місяць – друга, через 6 місяців після другої – третя.

В усіх амбулаторіях Хмельницьких міських центрах первинної медико-санітарної допомоги №1 та №2 у достатній кількості є безоплатна і якісна вакцина для профілактики дифтерії та правця із зменшеним вмістом антигена, яку застосовують для дорослих.

!!!!! Під час останньої епідемії дифтерії в Україні з 1991-го до 1998-го року, спричиненої низьким охопленням дітей вакцинацією та відсутністю ревакцинації дорослих, на дифтерію захворіли близько 20 тисяч людей, 696 з них померли.

Не чекайте спалаху дифтерії та інших інфекцій, вакцинуйтеся!!!!