Управління охорони здоров'я
Хмельницької міської ради

Вірусні менінгіти у дітей

30.10.2018

На теперішній час спостерігається підйом захворюваності на ентеровірусну інфекцію у всіх регіонах України.

В Хмельницькій міській інфекційній лікарні за 9 місяців 2017 року з діагнозом «Менінгіт» проліковано 28 хворих, за 9 місяців 2018 року – 48 хворих. Станом на 26.10.2018 на стаціонарному лікуванні знаходиться 33 хворих, з них 31 дитина та 2 дорослих.

Ентеровірусна інфекція — гостре інфекційне захворювання, небезпека якого полягає на тому, що ентеровіруси вирізняються високою стійкістю в зовнішньому середовищі, здатні зберігати життєздатність у воді поверхневих водоймищ і вологому ґрунті, предметах побуту, продуктах харчування (молочні продукти, овочі, фрукти, ягоди), в холодильнику до декількох місяців.

Географія ентеровірусних хвороб охоплює всі континенти та країни світу. Захворювання можуть перебігати у вигляді поодиноких випадків або епідемічних спалахів.

Ентеровірусна хвороба викликається політропними ентеровірусами серед яких нараховується понад 70 типів збудників.

Джерелом інфекції є хворий або носій вірусу, у якого симптоми захворювання відсутні. Вірус виділяється з носоглотки і кишкового тракту. Механізм передачі — фекально-оральний, аспіраційний (аерозольний). Шляхи передачі — водний, контактно-побутовий, харчовий, повітряно-краплинний.

Симптоми ентеровірусної інфекції різноманітні: захворювання може протікати у вигляді серозного менінгіту (частіше у дітей), ангіни, респіраторної інфекції (нежить, підвищення температури), кишкової інфекції (блювання, пронос). Найважча форма прояву ентеровірусної інфекції – менінгіт.

Вірусний менінгіт – це гостре інфекційне захворювання з ураженням м’яких мозкових оболонок головного та спинного мозку. У більшості випадків причиною його появи є вірусна інфекція, зокрема, ентеровіруси (Коксакі і ЕСНО), рідше вірус епідемічного паротиту, цитомегаловірус, герпесвірус, аденовіруси.

Перебіг вірусних (серозних) менінгітів зазвичай доброякісний і на відміну від бактеріальних (для яких характерно гнійне запалення оболонок мозку з тяжким перебігом) не призводить до серйозних ускладнень. Проте, при підозрі на менінгіт лікування має бути розпочате негайно і обов’язково в умовах стаціонару.

Ентеровірусні менінгіти, частіше реєструються влітку та перші місяці осені, коли формуються дитячі колективи і настає похолодання.

Вірусний (серозний) менінгіт ентеровірусної етіології відрізняє висока контагіозність і вогнищевість. Інкубаційний період складає від 3 до 12 днів, залежно від віку хворого, стану його імунної системи. Переважно хворіють діти та особи молодого віку.

Симптомами вірусного менінгіту є сильний головний біль, підвищення температури тіла, нудота, повторна блювота, іноді може спостерігатись висипка.

Діти стають примхливими, плаксивими. Крім менінгеальних симптомів проявляються симптоми ГРВІ – біль у горлі, нежить, кашель. Однак, поставити точний діагноз може тільки лікар на підставі клінічних проявів, епіданамнезу та результатів лабораторних досліджень.

Необхідним для діагностики та полегшення стану хворого є проведення спинномозкової пункції, для дослідження ліквору. Можливо виділення ентеровірусів з фекальних проб хворого, змивів носоглотки, ліквору з використанням культури клітин.

Специфічних методів профілактики ентеровірусної інфекції на сьогоднішній день немає. Щоб уберегти себе та свою дитину від захворювання профілактичні заходи потрібно спрямувати на запобігання інфікування, а саме:

— дотримуватись правил особистої гігієни;

— мити фрукти і овочі перед вживанням, по можливості обдавати окропом ягоди і фрукти ( збудник швидко гине при кип,ятінні, термічний обробці;

— не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання (річки, озера, підземні джерела, поверхневі води тощо);

— вживати очищену або кип’ячену воду;

— не купувати продукти харчування на стихійних ринках або з рук у приватних ociб;

— для купання та відпочинку користуватися лише офіційно відкритими для цього пляжами;

— під час купання або пірнання не ковтати річкову воду;

— змалку привчати дітей вести здоровий спосіб життя, забезпечити збалансоване харчування.

У випадку виявлення перших ознак захворювання необхідно звернутись до закладу охорони здоров’я або негайно викликати швидку допомогу.

Специфічні заходи профілактики ентеровірусних інфекцій (вакцина) не розроблені.

При виявленні хворих в організованих колективах рекомендоване вологе прибирання приміщень не рідше двох разів на день з використанням дезінфекційних засобів.

 

Заступник головного лікаря

з медичної частини Хмельницької

міської інфекційної лікарні Н.З. Марцонь